czwartek, 21 kwietnia 2016

Jane Eyre Book Tag, czyli 200 rocznica urodzin Charlotte Brontë.

Któż nie zna najsłynniejszych sióstr Brontë, których powieści zaliczane są do klasyków literatury angielskiej?
Jestem ich ogromną fanką, uwielbiam szczególnie "Wichrowe Wzgórza" Emily Jane Brontë oraz właśnie "Jane Eyre" Charlotty Brontë i to właśnie jej jest poświęcony ten post - tag.


Bo to właśnie dziś, 21 kwietnia Charlotte Brontë obchodziłaby swoje 200 urodziny! I z tej okazji, by uczcić jej pamięć, przyłączam się do miłośników sióstr Brontë i postanowiłam odpowiedzieć na tag stworzony przez Olgę z Wielkiego Booka czyli Jane Eyre Book Tag.

A oto pytania i moje odpowiedzi:

1. Edward Fairfax Rochester, czyli mężczyzna intrygujący, skrywający niejednego trupa w szafie. A kto jest Waszym ulubionym bohaterem, który skrywa niejeden sekret?

- Takich bohaterów jest mnóstwo, trudno wybrać jednego, ale myślę, że odpowiednią postacią do otagowania w tym tagu jest Severus Snape - komentarz zbędny. :)

2. Posiadłość Thornfield Hall, czyli jedna z najbardziej tajemniczych miejscówek w literaturze, a jakie miejsce, skrywające tajemnice wybralibyście Wy?

- Po prostu Hogwart z Harrego Pottera, chyba nie ma bardziej tajemniczego miejsca. Może jeszcze Cyrk Mocy z książki "Cyrk Nocy" Erin Morgenstern. Oraz wszystkie miejsca znajdujące się w "Sadze o Ludziach Lodu" mające związek z rodem Ludzi Lodu.

3. Krzyk „Jane!, Jane!, Jane!”, czyli jedna z najbardziej przejmujących scen w powieści „Jane Eyre”. A jaka romantyczna scena książkowa poruszyła do żywego Wasze serducha?

- Ja po prostu uwielbiam romantyczne sceny z książek pani Margit Sandemo. Uwielbiam historię Tristana i Izoldy - wiadomo co chodzi, oraz Marca i Celi z "Cyrku Nocy" - nie chcę tutaj spoilerować, ale Ci co czytali zapewne będą wiedzieli o jakie sceny mi chodzi. Ostatnia scena i końcowe zdanie z książki "Zawsze przy mnie stój" Carolyn Jess-Cooke. Oczywiście takich romantycznych scen, które mnie poruszały jest więcej, ciężko wymienić wszystkie, jak i skupić się na jednej.

4. Currer Bell, czyli pseudonim naszej Charlotte Brontë, pod którym wydała „Jane Eyre”, czyli Twój ulubiony pisarz, który ukrywa się lub ukrywał się pod pseudonimem.

- Stephen King i J.K. Rowling.

5. „Dziwne losy Jane Eyre”, czyli powieść pisana z perspektywy głównej bohaterki, a jaka jest Wasza ukochana powieść pisana z pierwszoosobowej perspektywy, koniecznie kobiecej?
"Ostatnia Królowa" Gortnera.

6. A na koniec pytanie bonus: Jane Eyre zostaje guwernantką w Thornfield Hall i wiadomo jak wielki wpływ na dzieciaki w literaturze zawsze mają ich opiekunowie i guwernantki. Dlatego też powiedzcie mi, kogo Wy byście wybrali na prywatnego nauczyciela, gdybyście mogli wybierać spośród wszystkich postaci literackich, męskich lub kobiecych?

- Sherlock Holmes.

W hołdzie Charlotty Brontë.

Taguję wszystkich tych co mają ochotę zrobić ten tag.
I czytajcie książki sióstr Brontë, zachęcam.

Pozdrawiam :)
Elilaya.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz