środa, 9 września 2015

Baśnie Braci Grimm...

W poprzednim poście były Baśnie Andersena a dziś Braci Grimm.
W podstawówce mieliśmy "Baśnie Braci Grimm" jako lekturę szkolną, nie miałam swojego egzemplarza więc wypożyczyłam z biblioteki, miałam wydanie bez cenzury, oczywiście znałam większość baśni, ponieważ mama mi je czytała i nie omijała brutalnych scen, a kiedy się okazało, że będziemy omawiać te baśnie na lekcjach byłam ogromnie szczęśliwa i sama chciałam sprawdzić czy faktycznie baśnie, które mi mama czytała (szczególnie Kopciuszek) różnią się od tych które oglądałam w wersji Disneyowskiej. Zaczytywałam się w tych baśniowych horrorach z wypiekami na twarzy, nie chciałam tej książki oddawać, wypożyczałam i wciąż i wciąż co jakiś czas.
Jednak po jakimś czasie wyszła ta oto książka wydawnictwa Albatros:"Autorska wersja „Baśni” braci Grimm opracowana przez Philipa Pullmana. Książka zawiera 50 wybranych baśni niemieckich autorów, które zostały na nowo opowiedziane prostym, precyzyjnym językiem, pozbawionym czułostkowości, infantylizmu i pseudoliterackich ozdobników. Nabrały dzięki temu ogromnej siły. Po każdej baśni zamieszczono notę autora z uwagami na temat danego utworu oraz informacje o odpowiednikach danej baśni w folklorze rosyjskim, włoskim, francuskim i angielskim."
Gdy tylko zobaczyłam ją na, bodajże, kanale Esa Czyta od razu zachciałam ją mieć i tak oto mój ukochany kupił mi ją na gwiazdkę w 2014 roku. Pięknie wydana książka, w twardej oprawie, zawiera niecenzurowane, dobrze wszystkim znane, baśnie sławnych Braci, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Pod każdą baśnią znajduje się notka od autora. Jestem mu wdzięczna, że postanowił wydać na nowo te piękne, ale jakże brutalne baśnie. Philip Pullman jest mi bardzo dobrze znanym autorem, czytałam jego cykl "Mroczne Materie" jeszcze w gimnazjum. Jestem po prostu szczęśliwa, że mam na własność swoje baśnie. Książkę oczywiście już dawno przeczytałam, niemalże od razu jak tylko ją dostałam. Wracam do niej od czasu do czasu.

Spis baśni:
1. Zabi król i Żelazny Henryk
2. Kot i mysz w jednym stały domu
3. O chłopcu, co ruszył w świat, by poznać strach
4. Wierny Jan
5. Dwunastu braci
6. Braciszek i siostrzyczka
7. Roszpunka
8. Trzy krasnoludki w lesie
9. Jaś i Małgosia
10. Trzy wężowe liście
11. Rybak i jego żona
12. Dzielny krawczyk
13. Kopciuszek
14. Zagadka
15. Mysz, ptak i kiełbasa
16. Czerwony kapturek
17. Muzykanci z Bremy
18. Śpiewająca kość
19. Diabeł i trzy złote włosy
20. Dziewczyna bez rąk
21. Elfy
22. Narzeczona mordercy
23. Śmierć ojcem chrzestnym
24. Jałowiec
25. Śpiąca królewna
26. Królewna Śnieżka
27. Rumpelsztyk
28. Złoty ptak
29. Chłopina
30. Futrzarka
31. Jorinda i Joringel
32. O sześciu takich, co świat zawojowało
33. Jan Kostera
34. Śpiewający, skaczący skowronek
35. Gęsiarka
36. Niedźwiedzia skóra
37. Dwaj towarzysze wędrówki
38. Jasio Jeż
39. Całun
40. Skradzione grosiki
41. Ośla kapusta
42. Jednooczka, Dwuoczka i Trzyoczka
43. Pantofelki zdarte od tańca
44. Żelazny Jan
45. Góra Simeli
46. Leniwy Henryś
47. O Janku siłaczu
48. Księżyc
49. Gęsiarka przy źródle
50. Rusałka ze stawu koło młyna

Moja ocena: 10/10

3 komentarze:

 1. Uwielbiałam baśnie. A własny egzemplarz baśni Grimmów był moim niezrealizowanym marzeniem.
  Niedawno słuchałam rozmowy pana Weissa z Olgierdem Łukaszewiczem, iż bajki 'dawniejsze' uczyły współpracy, dobroci itd, a nie tylko działały strasząco na wyobraźnię, jak te dzisiejsze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie, zgadzam się z tymi słowami. I mimo, że na pierwszy rzut oka wydają się straszne, to jednak zawsze mają morał, czegoś uczą, no i pomaga uporać się z dziecięcym strachem i dziecko jest zaś odważniejsze, bo ma świadomość z istnienia dobra i zła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ach te dziecięce horrory:). Zazdroszczę takich lektur w szkole.

  OdpowiedzUsuń